Bonelli Park US Cup PRoXCT Pendrel L'Esperance

Canadians stomed onto the results sheets at round two of US Cup Pro XCT racing at the classic Bonelli Park venue in California. Junior’s started the day off with a bang, Carter Woods of Cumberland, B.C. winning the junior men’s race, while Mereille Larose-Gingras, Marianne Theberge and Roxane Vermette placed 3rd through 5th in an Equipe du Quebec assault on the junior women’s race.

The afternoon’s elite races aw soaring demperatures and billowing clouds of dust, as huge fields took on the UCI HC classified race. Catharine Pendrel (Clif Pro Tema) stalked last week’s Fontana winner all day, but was caught in the dying laps by young Danish racer Caroline Bohe, who would claim second on the day. Fresh of her Gold Coast Commonwealth Games bronze medal, Haley Smith took the holeshot on the start loop before fading back in the ranks early in the race. Steady pacing proved key though, and the Norco Factory Racing rider moved steadily up through tightly packed racers to finish 5th behind Clif Pro Team’s Lea Davison.

Sandra Walter (Liv Cycling) in 7th and Emily Batty (Trek Factory Racing) in 9th made four Canadians in the top 10. Elyse Nieuswold (Pendrel Racing) was just outside in 12th, and Maghalie Rochette (Clif Pro Team) in 13th.

Elite Men’s racing started a huge field on the start led out by Andrew L’Esperance (Forward Racing), Léandre Bouchard (KMC-Ekoi-SR Suntour) and Peter Disera (Norco Facotry Racing). Last weeks winner, Christopher Bleviins (Specialized) quickly moved to the front with Nicola Rohrbach (Goldwurst-Power/Felt) and the duo never looked back. L’Esperance held their pace for several laps before finding himself alone in no mans land, despite the tight gaps between groups. Chasing behind were Bouchard, Disera and Jonas Lindberg (Danish Cycling Federation). Sean Fincham (Forward Racing) was also part of this group initially, before fading back into the dust to finish 17th.

Once established, these results held to the line, with Blevins piping Rohrbach for the win, while L’Esperance soloed home for third. Very close behind, Bouchard showed great form coming off a flight from Australia after Thursday’s Commonwealth Games XC to finish 4th, Lindberg 5th and Peter Disera finished 6th. Marc Andre Fortier (Pivot Cycles OTE) had another excellent race to finish 11th.

Elite Men’s XCO – Bonelli Park US Cup / Pro XCT (UCI HC) 

Div Place Name # of Laps Bib Gun Elapsed Age Gender City State Team Name
1 CHRISTOPHER BLEVINS 7 1 01:26:24.309 20 M DURANGO CO SPECIALIZED RACING
2 NICOLA ROHRBACH 7 76 01:26:32.854 32 M EDLIBACH GOLDWURST-POWER/FELT
3 ANDREW L’ESPERANCE 7 117 01:27:11.056 27 M FORWARD RACING-NORCO
4 LEANDRE BOUCHARD 7 30 01:27:16.728 26 M ALMA QC KMC EKOI SR SUNTOUR
5 JONAS LINDBERG 7 97 01:27:22.182 21 M DANISH CYCLING FEDERATION
6 PETER DISERA 7 44 01:27:48.314 23 M  BARRIE ON NORCO FACTORY TEAM
7 SEBASTIAN CARSTENSEN 7 98 01:29:26.152 23 M
8 ALEX WILD 7 118 01:29:36.111 26 M MORGAN HILL CA SPECIALIZED FACTORY RACIN
9 REECE TUCKNOTT 7 87 01:29:55.446 22 M LESMURDIE WA PERTH MTB CLUB
10 LUKE VROUWENVELDER 7 7 01:30:00.125 23 M CHAPEL HILL NC LUKEVCOACHING.COM
11 MARC ANDRE FORTIER 7 53 01:30:00.524 22 M VICTORIAVILLE QC PIVOT CYCLES OTE
12 HOWARD GROTTS 7 8 01:30:08.163 25 M DURANGO CO SPECIALIZED RACING
13 BENJAMIN SONNTAG 7 22 01:30:33.459 38 M DURANGO CO TEAM CLIF BAR
14 NICHOLAS BEECHAN 7 4 01:30:49.823 27 M IDYLLWILD CA TREK TEST TEAM
15 JERRY DUFOUR 7 19 01:31:05.560 21 M BIRMINGHAM AL BEAR PRO TEAM
16 SERGIO MANTECON GUTIERREZ 7 28 01:31:25.701 34 M SAN VICENTER DEL RASPEIG TREK FACTORY RACING TEAM
17 SEAN FINCHAM 7 81 01:31:43.623 20 M SQUAMISH BC FORWARD RACING
18 COLE PATON 7 24 01:32:07.585 21 M NEWBURY PARK CA GIANT FACTORY OFF-ROAD TE
19 RAPHAEL AUCLAIR 7 33 01:32:27.657 21 M QUEBEC QC PIVOT CYCLES – OTE
20 CARSON BECKETT 7 35 01:32:32.620 21 M BENTON KY BEAR PRO TEAM
21 RICHARD CYPRESS GORRY 7 9 01:32:44.779 24 M PISGAH FOREST NC ROULEYR DEVO
22 KOHEI YAMAMOTO 7 94 01:32:48.244 33 M MATSUMOTOSHI NAGANO
23 SANDY FLOREN 7 17 01:32:48.810 21 M BERKELEY CA BEAR DEVELOPMENT TEAM
24 JULIEN BOURDEVAIRE 7 125 01:33:04.914 28 M LOS ANGELES CA
25 NICHOLAS LANDO 6 20 01:20:10.506 21 M RINGWOOD NJ BEAR PRO TEAM P/B TREK
26 GEORWILL PEREZ 6 111 01:20:16.515 25 M PRESCOTT AZ
27 ANDREY FONSECA URENA 6 116 01:20:27.402 25 M PARAISO
28 ALEXANDER SUGARMAN 6 85 01:20:50.568 20 M SANTA ROSA CA BEAR PRO TEAM POWERED
29 PETER KARINEN 6 123 01:20:50.712 22 M CALUMET MI BROKEN SPOKE RACING
30 RUSSELL FINSTERWALD 6 3 01:21:22.076 27 M COLORADO SPRINGS CO TEAM CLIF
31 QUINTON DISERA 6 126 01:21:34.635 19 M BARRIE ON NORCO FACTORY TEAM XC
32 GUNNAR HOLMGREN 6 60 01:21:46.456 19 M ORILLIA ON HARDWOOD NEXT WAVE
33 STEPHAN DAVOUST 6 121 01:22:11.523 23 M DURANGO CO GIANT FACTORY OFF-ROAD
34 MENSO DE JONG 6 115 01:22:12.540 29 M SANTA BARBARA CA TEAM CLIF BAR CYLCING
35 TROY WELLS 6 91 01:22:20.775 34 M DURANGO CO TEAM CLIF BAR
36 ALEXANDRE VIALLE 6 89 01:22:39.835 24 M PROVOST QC EQUIPE DU QUEBEC/TOYOTA S
37 RYLAN SCHADEGG 6 79 01:23:16.583 20 M LOGAN UT PIVOT-COMPETITIVE CYCLIST
38 DANIEL JOHNSON 6 64 01:23:16.632 21 M DURANGO CO BEAR PRO TEAM
39 ALEX GRANT 6 106 01:23:36.621 38 M SALT LAKE CITY UT MAYBIRD CANNONDALE
40 NATHAN BARTON 6 34 01:23:45.957 21 M AUBURN CA SCOTT CYCLING DEVELOPMENT
41 LIAM EARL 6 49 01:24:08.918 22 M BOISE ID TEAM CLIF BAR
42 HENRY LIEBENBERG 6 68 01:24:15.868 20 M HILTON
43 FELIX BELHUMEUR 5 37 01:11:20.623 22 M QUEBEC QC PIVOT CYCLES
44 SEIYA HIRANO 5 58 01:11:29.749 31 M NAGANO MATUMOTO NAGANO TEAM BRIDGESTONE
45 RYAN STANDISH 5 84 01:11:39.855 25 M AURORA CO
46 BRYSON PERRY 5 75 01:11:41.672 39 M DRAPER UT ROULEUR DEVO PB DNA CYCLI
47 NASH DORY 5 46 01:11:50.787 20 M SIERRA VISTA AZ CONSTRUCTION ZONE RACING
48 COLE HOUSE 5 113 01:12:22.724 30 M ONEIDA WI
49 ZACHARY CALTON 5 40 01:12:25.704 21 M BOUNTIFUL UT SPRY LEGACY PROPERTIES
50 JASON ROWTON 5 77 01:13:02.974 19 M LA CANADA CA WHOLE ATHLETE P/B DNA

Elite Women’s XCO – Bonelli Park US Cup / Pro XCT (UCI HC) 

Div Place Name # of Laps Bib Gun Elapsed Age Gender City State Team Name
1 ERIN HUCK 6 4003 01:27:15.176 37 F BOULDER CO
2 CAROLINE BOHE 6 4043 01:27:47.704 19 F
3 CATHARINE PENDREL 6 4007 01:28:41.070 38 F KAMLOOPS BC CLIF PRO TEAM
4 LEA DAVISON 6 4006 01:29:00.132 35 F JERICHO VT CLIF PRO TEAM
5 HALEY SMITH 6 4012 01:29:51.747 25 F UXBRIDGE ON NORCO FACTORY TEAM
6 KATE COURTNEY 6 4060 01:30:18.838 23 F KENTFIELD CA SPECIALIZED FACTORY RACIN
7 SANDRA WALTER 6 4040 01:30:40.781 38 F COQUITLAM BC LIV CYCLING CANADA
8 EVA LECHNER 6 4041 01:31:11.920 33 F CLIF PRO TEAM
9 EMILY BATTY 6 4008 01:31:25.962 30 F BROOKLIN ON TREK FACTORY RACING TEAM
10 HALEY BATTEN 6 4014 01:31:40.898 20 F PARK CITY UT CLIF PRO TEAM
11 GWENDALYN GIBSON 6 4024 01:32:12.962 19 F RAMONA CA NORCO BICYCLES
12 ELYSE NIEUWOLD 6 4035 01:32:22.040 26 F NEWMARKET ON PENDREL RACING
13 MAGHALIE ROCHETTE 6 4013 01:32:23.013 25 F ST-JEROME QC CLIF PRO TEAM
14 EVELYN DONG 6 4064 01:32:35.879 33 F HEBER UT
15 SOFIA GOMEZ VILLAFANE 6 4005 01:33:31.993 24 F PARK CITY UT STANS PIVOT PRO TEAM PB M
16 SAVILIA BLUNK 6 4019 01:33:37.066 19 F INVERNESS CA WHOLE ATHLETE P/B DNA
17 ELLEN NOBLE 6 4053 01:35:02.946 23 F KENNEBUNKPORT ME
18 JENN JACKSON 6 4026 01:35:48.443 23 F BARRIE ON AWI RACING
19 CRYSTAL ANTHONY 6 4017 01:35:55.250 38 F NEWBURY PARK CA LIV CYCLING
20 KATE FLUKER 6 4055 01:36:07.185 31 F QUEENSTOWN QTMTB
21 REBECCA BEAUMONT 6 4018 01:36:22.175 28 F ALMA QC MARIN X PEPPERMINT
22 BIANCA HAW 6 4025 01:37:32.445 22 F KZN RED BULL
23 AMY BEISEL 6 4061 01:37:34.821 34 F COLORADO SPRINGS CO
24 MACKENZIE MYATT 6 4034 01:37:35.852 21 F MUSQUODOBOIT HARBOUR NS CYCLESMITH CYCLING CLUB
25 HANNAH RAE FINCHAMP 6 4010 01:38:14.374 23 F ALTA DENA CA CLIF PRO TEAM
26 RACHEL ANDERS 6 4016 01:38:36.509 20 F SANDY UT PIVOT-COMPETITIVE CYCLIST
27 ANNE JULIE TREMBLAY 6 4037 01:39:01.382 22 F SAGUENAY QC EQUIPE DU QUEBEC/CYCLONE
28 EMILY UNTERBERGER 6 4039 01:39:26.833 22 F REVELSTOKE BC  PENDREL RACING
29 ALEXIS SKARDA 6 4004 01:40:21.215 29 F GRAND JUNCTION CO
30 JENNIFER MALIK 6 4031 01:41:14.249 27 F COLUMBUS OH KS KENDA WOMEN’S ELITE MO
31 CINDY MONTAMBAULT 6 4033 01:41:34.266 35 F VAL-DAVID QC EQUIPE DU QUEBEC
32 NICOLE TITTENSOR 6 4047 01:41:54.319 32 F AXTELL UT JANS PARK CITY
33 NIKKI PETERSON 6 4063 01:42:16.340 32 F IDYLLWILD CA KS-KENDA WOMEN
34 KAYSEE ARMSTRONG 6 4058 01:44:50.704 28 F KNOXVILLE TN LIV FACTORY TEAM
35 JULIETTE TETREAULT 4 4036 01:09:42.594 20 F VAL-DES-MONTS QC EQUIPE DU QUEBEC/SKINOUK-
36 FAIRLEE FREY 4 4023 01:09:57.566 32 F BOISE ID KS KENDA ELITE WOMEN’S TE
37 ELLEN CAMPBELL 4 4062 01:10:17.087 21 F DURANGO CO PIVOT-COMPETITIVE CYCLIST
38 SIDNEY MCGILL 4 4032 01:11:19.791 19 F EDMONTON AB FOCUS CX CANADA
39 KATJA FREEBURN 4 4042 01:11:51.840 19 F DURANGO CO BEAR DEVELOPMENT TEAM
40 ELIZABETH SAENZ 4 4029 01:12:05.826 26 F AUOURA CO ONYX FACTORY RACING
41 SARAH TUCKNOTT 3 4038 00:55:42.975 19 F LESMURDIE WA
42 RUBY WEST 3 4051 00:56:06.585 19 F DUNDAS ON TENSPEED HERO/SPECIALIZED
43 FIONA DOUGHERTY 3 4021 00:57:00.748 20 F WACO TX
44 KRISTEN KOLLUS 3 4046 00:57:24.581 20 F PHOENIX AZ ARIZONA DEVO
45 SIENNA LEGER REDEL 3 4027 00:57:47.548 19 F PARK CITY UT PIVOT-COMPETITIVE CYCLIST

Junior Men’s XCO – Bonelli Park US Cup / Pro XCT (UCI Junior Series)

Div Place Name # of Laps Bib Time Age Gender City State Team Name
1 CARTER WOODS 5 667 01:04:19.754 17 M CUMBERLAND BC DODGE CITY CYCLES RACING
2 KEVIN VERMAERKE 5 666 01:04:28.749 18 M RANCHO SANTA MARGARITA CA WHOLE ATHLETE P/B DNA
3 ALEXANDER YOUNG ANDERSEN 5 613 01:05:33.874 18 M
4 PAUL FABIAN 5 634 01:06:49.799 18 M PRESCOTT AZ BEAR DEVELOPMENT TEAM
5 QUINN SIMMONS 5 790 01:07:51.943 17 M DURANGO CO WHOLE ATHLETE P/B DNA
6 KADE BRASHER 5 623 01:07:56.115 18 M HOLLADAY UT ROULEUR DEVO PB DNA CYCLI
7 DYLAN FRYER 5 638 01:07:56.902 18 M SAN ANSELMO CA
8 SAM FOX 5 636 01:09:08.282 18 M LAUNCESTON TAS LAUNCESTON CITY CYCLING
9 IAN MILLENIUM 5 615 01:09:09.036 17 M DANISH CYCLING FEDERATION
10 BRIAN JOSHUA GARCIA BARRON 5 794 01:09:22.996 17 M TIJUANA BC VIZCAINO S BIKE
11 AUGUST HOGLUND 5 641 01:09:30.631 17 M HUSKVARNA SWEDISH NATIONAL TEAM
12 COLTON SACKET 5 659 01:09:45.058 18 M TROY TX PIVOT-COMPETITIVE CYCLIST
13 NOAH HAYES 5 640 01:09:53.073 18 M OAKLAND CA BEAR DEVELOPMENT
14 JAKE YACKLE 5 801 01:10:08.060 18 M SPOKANE WA YACKLE BROTHERS RACING
15 HUGO ELIASSON 5 633 01:10:19.185 17 M VARBERG SWEDISH NATIONAL TEAM
16 ETHAN MOYER 5 654 01:10:21.080 18 M STEAMBOAT SPRINGS CO BEAR DEVO
17 VINCENT THIBOUTOT 5 663 01:10:27.284 17 M QUEBEC QC PIVOT CYCLE OTE
18 LODEWICUS BREYTENBACH 5 624 01:10:29.257 18 M GAUTENG ABSOLUTE MOTION
19 TYLER CLARK 5 626 01:10:42.149 18 M KING CITY ON WHOLE AHTLETE
20 WILLIAM COTE 5 628 01:10:49.111 18 M SHERBROOKE QC EQUIPE DU QUEBEC

Junior Women’s XCO – Bonelli Park US Cup / Pro XCT (UCI Junior Series)

Div Place Name # of Laps Bib Time Age Gender City State Team Name
1 SOFIE HEBY PEDERSEN 4 689 01:02:20.841 17 F
2 KATIE CLOUSE 4 788 01:07:09.180 17 F PARK CITY UT LIV RACING
3 MIREILLE LAROSE GINGRAS 4 674 01:07:18.549 18 F LAC-BEAUPORT QC EQUIPE DU QUEBEC / SIGMA
4 MARIANNE THEBERGE 4 686 01:07:21.212 18 F LEVIS QC EQUIPE DU QUEBEC/ CLUB MA
5 ROXANE VERMETTE 4 687 01:07:44.346 18 F SAINT-FERR?OL-LES-NEIGES QC CLUB CYCLISTE MONT-SAINTE
6 SAGA MOLIN 4 679 01:08:28.797 18 F VARBERG TEAM BIANCI/VARBERGS MTB
7 MADELINE ROBBINS 4 684 01:09:33.466 17 F DURANGO CO BEAR DEVELOPMENT
8 ALEXIS BOBBITT 4 670 01:11:21.575 17 F AUSTIN TX ATX BIKES
9 HAYLEY RICHARDS 4 683 01:12:17.125 18 F TEMECULA CA
10 MINA RICCI 4 682 01:13:35.606 18 F WOODACRE CA BEAR DEVELOPMENT TEAM
11 CLODAGH MELLETT 4 678 01:15:24.728 18 F MILL VALLEY CA BEAR DEVELOPMENT
12 EVELYNE WARD 4 688 01:16:36.794 17 F LINGWICK QC EQUIPE DU QUEBEC
13 MILA LEGER REDEL 4 675 01:17:31.933 17 F PARK CITY UT PIVOT-COMPETITIVE CYCLIST
14 HADLEY PEAY 4 680 01:17:31.961 17 F ALPINE UT ROULEUR DEVO P/B
15 CECILIA DEPUE 4 605 01:17:33.993 18 F PRESCOTT VALLEY AZ AZ DEVO

Report error or omission

Related

Leave a Reply